»  Arşiv »  ANA SAYFA »  RESİM GALERİSİ »  SLAYT »  ZİYARETÇİ DEFTERİ »  İLETİŞİM        »  Anasayfam Yap »  Favorim Yap »  Paylaş

Menü

Musiki

Etiket Bulutu

AĞIR CEZA MAHKEMESİ REİSLİĞİNE DİYARBAKIR
AYASOFYA
BEDİÜZZAMAN İLE TANIŞMASI
BEDİÜZZAMAN'IN MEHMED KAYALAR VE TALEBELERİ'NE VERDİĞİ KIYMET
DİYARBAKIR SULH CEZA MAHKEMESİ MÜDAFAASI
DOKUNMA
EKONOMİK KALKINMA İLE ALAKALI SUALE VERİLEN CEVAP
ESMA-İ HÜSNA
HAKİKAT IŞIKLARI
HATIRALAR
İSLAMDA UHUVVET VE İTTİHAD
MEHMED KAYALAR VE HAYATI
MEHMED KAYALAR'I RİSALE-İ NUR HAREKETİNDE ÖNEMLİ KILAN İKİ BÜYÜK ÖZELLİK
MEHMED KAYALAR'IN VEFATI
MUKADDİME- ÖNSÖZ
NEFSE DERS
NUR MÜELLİFİNE
SABIR VE ŞÜKÜR
VECİZELER
YAYINEVLERİNE HATIRLATMA

Arama

   Sayfalar

RSS Takip Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 4027
ABDÜLMECİD EFENDİNİN MEHMED KAYALAR' I ZİYARET ETMESİ

İlanül-hak MEKTUPLARI

                                                                                                    

      

 BEDİÜZZAMAN'IN KARDEŞİ  ABDÜLMECİD EFENDİNİN

 MEHMED KAYALAR'I ZİYARET ETMESi

     Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin kardeşi Abdülmecid Efendi, 1955 yılında Diyarbakır’a bir tanıdığını ziyarete  gideceğini Üstada arz eder. Üstad da ona: “Benim sevdiğim kardeşim Mehmed Kayalar’a  da uğra !” der.

  Üstad Hazretleri, hemen talebelerine acilen Mehmed Kayalar Hazretleri’ne,  bir mektup yazdırarak “Kardeşim Abdülmecid sana uğrayacak,  O'na dersini ver

    Bir âlime, hele hele Abdülmecid Efendi gibi ilim deryası olan bir zat'a  ne ders verilebilir ki!   Tabi Mehmed Kayalar Hazretleri gibi keskin intikal sahibi olan biri, olsa olsa o'na mehdîyet dersini  verecektir.

  Abdülmecid Efendi, Diyarbakır'a Mehmed Kayalar Hazretleri’ne gelir. Mehmed Kayalar kendisine büyük alaka gösterir ve o'nu büyük bir ihtiramla ağırlar. 6-7 saat süren tatlı ve hoş  ilmi sohbet ve münazara'nın neticesinde  Abdülmecid Efendi,  Bediüzzaman Hazretlerinin mehdîyetini,  gözyaşlarıyla kabul eder ve  O vakte kadar Bediüzzaman'a hep ''Seyda'' diye hitap  ederdi.  O günden sonra ''Üstad'' demeye başladı.

İrfan HASPOLATLI Anlatıyor : Ben 1963 de bir mahkeme nedeniyle Mehmed Kayalar Hazretleri’nin Çanakkale’den dönüşünü Konya’da bekliyordum. O gün halıcı Sabri Bey’in dükkânında Abdülmecid Bey’le karşılaştık. Sabri Bey, beni Abdülmecid Efendiye Mehmed Kayalar’ın talebesi diye tanıttı.
Abdülmecid Efendi bana dönerek: “Kardeşim, Mehmed Kayalar, Kemalâtın son zirvesine erişmiş bir Zat-ı Celil-i Kadrdir.” dedi. Hemşehrisi  (Bitlis'li) olduğumdan daha fazla sohbetine nail oldum.   Elhamdülillah.

                                          *


***